Janusz Śniadek był gościem Sygnałów Dnia w Programie I Polskiego Radia. Zapraszamy do wysłuchania audycji.

 

Krzysztof Grzesiowski: I przenosimy się do naszego gdańskiego studia, tam gość Sygnałów: poseł Prawa i Sprawiedliwości Janusz Śniadek, były przewodniczący NSZZ Solidarność. Dzień dobry, panie pośle, witamy.

Janusz Śniadek: Dzień dobry. Pozdrawiam ze słonecznego dzisiaj Trójmiasta, lazurowe niebo niemal, ale temperatura bardzo niska, zimno, 6–7°.

Ale ładnie, jak pan powiedział.

Tak, pięknie.

No to na tę informację czekali wszyscy ci, którzy być może dzisiaj do Gdańska się wybiorą. Panie pośle, gdzie pan będzie jutro? Gdzie pana będzie można spotkać?

W dniu 1 maja w tym roku, chociaż zwykle Solidarność robi pielgrzymkę do Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, ja w tej chwili chcąc zadośćuczynić nieco żonie za wyjątkowo częstą nieobecność właśnie w tym kwietniowym miesiącu, chcę spędzić w domu z rodziną.

Ale sama pielgrzymka jest, bo jest zaproszenie Komisji Krajowej Solidarności nawet na stronie internetowej.

Tak, pielgrzymka, jak co roku, koledzy niezawodnie tam się stawią, tak że… No, niestety, już nie zawsze jestem w stanie im towarzyszyć, dobra ma tylko 24 godziny.

Zresztą obecność zapowiedział podobno prezydent Andrzej Duda na pielgrzymce, taka jest też informacja podana. Panie pośle…

No, z całą pewnością będzie to dużym splendorem dla nas wszystkich, takich gości nie zawsze mamy.

A jak pan sądzi, o czym związkowcy będą rozmawiać, kiedy spotkają się już w Kaliszu?

No, tematów jest sporo. Z całą pewnością te nasze codzienne, nieustanne problemy dotyczące plagi umów śmieciowych. Co prawda ruszają pewne regulacje prawne rokujące na ich ograniczenie, ale z całą pewnością zawsze główną intencją tej pielgrzymki jest to, aby ci pozbawieni pracy znaleźli tą pracę, znaleźli pracodawców i żeby te problemy pracownicze mogły być w Polsce rozwiązywane jak najpomyślniej. Wydaje mi się, że ostatnio mamy (o klimacie mówiliśmy na początku) właśnie klimat sprzyjający rozwiązywaniu tych problemów społecznych, od wielkich przesłań, wielkich haseł programowych, 500+, które w tej chwili są realizowane i które bardzo rokuje również na ożywienie popytu, a w ślad za tym zmniejszanie bezrobocia, podnoszenie gospodarki.

więcej na: http://www.polskieradio.pl/13/53/Artykul/1614091,Sygnaly-dnia-30-kwietnia-2016-rozmowa-z-Januszem-Sniadkiem