W październiku 1926 roku, Rada Miejska Gdyni przyjęła uchwałę o budowie przemysłu stoczniowego. Moment ten uznawany jest za symboliczną datę utworzenia Stoczni Remontowej Nauta, która świętuje właśnie 90-lecie swojego istnienia. Janusz Śniadek uczestniczył w uroczystych obchodach jubileuszu gdyńskiej stoczni. Patronat honorowy nad obchodami objął Prezydent RP Andrzej Duda. Podczas uroczystości odczytano list gratulacyjny prezydenta RP skierowany do wszystkich osób obecnie lub w przeszłości związanych ze stocznią Nauta. Najbardziej doświadczeni i wyróżniający się pracownicy odebrali z rąk prezesa Stoczni Sławomira Latosa i wiceministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Pawła Brzezickiego odznaczenia „Zasłużony dla stoczni Nauta” oraz „Zasłużony dla gospodarki morskiej”. Wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak uhonorował odznaką Bene Merito kapitana żeglugi wielkiej Zbigniewa Sulatyckiego. –

Przemysł stoczniowy w Gdyni kiełkował już od początku lat 20. minionego stulecia. Pionierem w tej branży był Franciszek Ledke, który w rejonie ulicy Waszyngtona otworzył warsztat szkutniczy zajmujący się budową kutrów rybackich. Jednak termin „Nauta” po raz pierwszy pojawił się w 1927 r., kiedy to grupa inżynierów: Witold i Zygmunt Andruszkiewiczowie, Stanisław Kisiel i Samuel Elper założyła przedsiębiorstwo o tej właśnie nazwie. W początkach swej działalności Nauta produkowała barki, holowniki, szalandy oraz jednostki pomocnicze, potrzebne do budowy portu w Gdyni.

Obecnie wielkim atutem Stoczni Remontowej Nauty jest szeroki zakres działalności. Stocznia jest w stanie sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających armatorów – wykonuje zarówno standardowe remonty klasowe i awaryjne, jak też bardziej skomplikowane konwersje i przebudowy. Trzy lata temu Nauta uruchomiła w Gdańsku Zakład Nowych Budów, co pozwoliło na dywersyfikację produkcji. Zakład Nowych Budów specjalizuje się w budowie nowoczesnych statków rybackich, jednostek naukowo-badawczych oraz w obsłudze sektora offshore. Istotnym segmentem działalności Nauty jest również produkcja specjalna. Niemal od początku działalności stocznia jest jednym z kluczowych dostawców usług dla Marynarki Wojennej RP. Obecnie, poprzez udział w dialogach technicznych, Nauta przygotowuje się do wzięcia udziału w budowie nowych okrętów w ramach programu Zwalczanie Zagrożeń na Morzu. Stocznia jest także bardzo aktywna w obszarze innowacji. Wspólnie z uczelniami wyższymi oraz ośrodkami naukowymi uczestniczy w kilku projektach o charakterze badawczo-rozwojowym, których celem jest opracowanie i wdrożenie do produkcji nowatorskich produktów mogących znaleźć zastosowanie zarówno w rynku cywilnym, jak i specjalnym.
źródło: infoship.pl