Janusz Śniadek wziął udział w uroczystości nadania Bibliotece Głównej Akademii Marynarki Wojennej imienia Lecha Kaczyńskiego.

Dokładnie dziesięć lat wcześniej Prezydent wraz z małżonką Marią Kaczyńską złożyli wizytę w Akademii biorąc udział w rocznej odprawie kadry kierowniczej Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Sił Zbrojnych RP. Jak podczas uroczystości podkreślali przedstawiciele uczelni, Lech Kaczyński był jedynym zwierzchnikiem sił zbrojnych, który odwiedził Akademię.

Uczestniczący w ceremonii Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz zapowiedział przeniesienie dowództwa Marynarki Wojennej z Warszawy do Gdyni.

Jeżeli tutaj na Wybrzeże, do Gdyni, do Akademii Marynarki Wojennej, wraca Prezydent, to musi wrócić także prędzej czy później Dowództwo Polskiej Marynarki. Bo trudno sobie wyobrazić, by było w innym miejscu niż jej Prezydent. I wróci także modernizacja polskiej Marynarki, i wrócą także niezbędne, nowoczesne skuteczne zmiany, które przyniosą polskiej Marynarce chwałę i skuteczność działania – podkreślił minister

To wielkie zobowiązanie i wyróżnienie dla tej biblioteki. Będzie bowiem nosiła imię największego polskiego Prezydenta w historii Rzeczpospolitej. Dobrze się stało, że ta uroczystość odbywa się w rocznicę wstąpienia Polski do NATO – dodał minister Macierewicz.

W uroczystości wzięła udział córka Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Marta Kaczyńska z dziećmi.

Zarówno mój ojciec Lech Kaczyński, jak i jego brat Jarosław Kaczyński byli jednymi z pierwszych orędowników wstąpienia naszego kraju do NATO. Wtedy, kiedy niektórzy jeszcze mówili o tym, że należy tu pozostawić wojska rosyjskie, oni byli przeświadczeni o tym, że tym właściwym kierunkiem jest właśnie dążenie do tego, żeby Polska znalazła się w NATO

To Lech Kaczyński zabiegał o to, aby na terenie Polski powstała tarcza antyrakietowa, która będzie chronić bezpieczeństwa Europy, a także przede wszystkim naszego kraju – mówiła Marta Kaczyńska.

W wydarzeniu wzięli udział także m.in. wiceminister obrony narodowej Wojciech Fałkowski, metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź oraz wojewoda pomorski Dariusz Drelich.

źródło: https://gdansk.tvp.pl/29466834/biblioteka-akademii-mw-im-lecha-kaczynskiego

http://radiogdansk.pl/wiadomosci/item/57977-lech-kaczynski-patronem-biblioteki-glownej-akademii-marynarki-wojennej-macierewicz-dowodztwo-mw-wroci-do-gdyni