Z okazji 80 urodzin Jana Pietrzaka w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbył się koncert pt. „80-tka Pana Janka. Z PRL-u do Polski”.

Życzenia jubilatowi złożyła Premier Beata Szydło. – Dla mnie to jest ogromne wyróżnienie i zaszczyt, że mogę dzisiaj tutaj stać na scenie obok mistrza, złożyć życzenia i gratulacje w imieniu wszystkich moich koleżanek i kolegów z rządu Prawa i Sprawiedliwości, który zmienia Polskę. To jest zasługa takich ludzi jak Jan Pietrzak, to że te poplątane kierunki potrafi wyprostować, żeby Polska była Polską – mówiła Beata Szydło, wręczając jubilatowi bukiet biało-czerwonych róż.

Na jubileuszowym koncercie obecni byli między innymi wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński. Wśród publiczności nie zabrakło też Janusza Śniadka.

Prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do Jana Pietrzaka podziękował za jego twórczość.

Blisko 60 lat pańskiej owocnej pracy artystycznej uznać można za ilustracje prawdy, którą Seneka Młodszy ujął w słowach: nie sądźcie, że radość polega na uśmiechu. Radość to rzecz bardzo poważna. Szczególnie za czasów słusznie minionych Pańskie niezliczone monologi satyryczne, popularne piosenki, utwory poetyckie, celne komentarze realiów społeczno-politycznych, błyskotliwe metafory i powiedzenia, pana mistrzowska gra z PRL-owską cenzurą – wszystko to pozwalało doświadczyć wyzwalającej mocy uśmiechu” – napisał prezydent.

Przeżyć na tym padole Polski 80 lat to nie przelewki. Nie opuszczając rodzinnej Warszawy, żyłem w kilku państwach: w II Rzeczpospolitej, w niemieckim obozie koncentracyjnym, bo tym była Generalna Gubernia, żyłem w sowieckim łagrze, obozie koncentracyjnym, którego podobno PRL był najweselszym barakiem. Sam się starałem, żeby było wesoło, ale mimo wszystko był to gułag. Żyłem w III RP – to było kolejne państwo, a teraz – od wyborów 2015 roku żyję w wolnej Polsce – mówił Jan Pietrzak.

Podczas koncertu piosenki z repertuaru artysty wykonywali m.in. Bogusław Morka, Ryszard Makowski, Bartłomiej Kurowski, Studio Piosenki Teatru Polskiego Radia oraz Grupa Świt.

źródło i relacja video: http://www.tvp.info/30123475/80-urodziny-jana-pietrzaka-koncert-w-polskim-radiu

fot. Z. Kaczmarek / niezależna.pl

zapraszamy do wysłuchania retransmisji koncertu na stronie Polskiego Radia: http://www.polskieradio.pl/7/5356/Artykul/1760348,80tka-Pana-Janka-Z-PRLu-do-Polski-Koncert-Jana-Pietrzaka