Janusz Śniadek wziął udział w Wojewódzkich Obchodach Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja które w tym roku odbyły się w Pelplinie. Wydarzenie przyciągnęło kilkuset mieszkańców Pelplina oraz gości z różnych części Pomorza.

Obchody rozpoczęła uroczysta msza w intencji ojczyzny w Bazylice Katedralnej pw. Najświętszej Marii Panny. Następnie zebrani w asyście wojska ruszyli na Plac Wolności gdzie przemawiali wojewoda pomorski Dariusz Drelich, burmistrz Pelplina Patryk Demski oraz poseł Janusz Śniadek.

Po wystąpieniach, liczne delegacje złożyły kwiaty i znicze pod pomnikiem. Na maszt podniesiono flagę państwową. Żołnierze wykonali salwę honorową, a przy akompaniamencie orkiestry straży granicznej odbył się Apel Pamięci. Następnie nad placem Wolności przeleciały trzy wojskowe śmigłowce.

Po oficjalnej części obchodów uczestnicy wydarzenia przeszli z placu Wolności na piknik rodzinny na Przystani Jana III Sobieskiego, gdzie czekały już pojazdy wojskowe, stoiska gastronomiczne oraz scena, na której występowali artyści, w tym również orkiestra oraz dzieci.

– Jestem niesłychanie zbudowany tak licznym udziałem młodzieży i społeczeństwa – mówił w rozmowie z reporterem Radia Gdańsk poseł Janusz Śniadek. – Liczny udział młodzieży napawa optymizmem, że ten tlący się przez pokolenia ogień patriotyzmu i miłości do ojczyzny będzie trwał w kolejnych pokoleniach. Tak jak w preambule do Konstytucji 3 Maja jest napisane, żeby Polska była zawsze wolna od hańbiącej obcej przemocy nakazów tak tej niezależności i suwerenności, Polski będziemy strzec. Polska dalej będzie Polską, jak śpiewa Janek Pietrzak – dodał poseł Prawa i Sprawiedliwości.

źródło: radiogdansk.pl